poniedziałek, 29 lutego 2016

Ćwiczymy liczby -naście - DnW 3.6

Czas na warsztat matematyczny! U nas co prawda niekoniecznie warsztat, ale coś, co chciałam opisać na blogu już od jakiegoś czasu - jak uczyliśmy się z S tworzenia i nazewnictwa liczb -naście.


Na samiusieńkim początku, w ramach wstępu, pracowaliśmy z tablicami Seguina 11-19 (tutaj znajdźcie mój dawny wpis z tutorialem, jak przygotować tablice domowym sposobem; tutaj jak należy pracować z tablicami)




Jako uzupełnienie S pracował z wieszakiem do koralików. Pamiętam, że przed zakupem dłuuuugo dumałam nad sensownością tej pomocy. Jak się jednak okazało, zarówno N, jak i później S oboje bardzo lubili pracować z tym konkretnym materiałem. Najwyraźniej możliwość zawieszania kolorowych drucików oraz patrzenie, jak sobie dyndają, musi pociągać dzieciaki. V także to uwielbia, choć póki co nie ma pozwolenia na używanie pomocy.



Wywrotka numeryczna - plik do wydrukowania znalazłam na blogu The Measured Mom, przy czym używaliśmy wyłącznie liczb 11-20. Za materiał budowlany posłużyły nam drewniane klocki. S uwielbia pojazdy i wszystkie pomoce z motywem transportu mają u niego wzięcie. Początkowo ćwiczyliśmy z numerami ułożonymi po kolei, później przeszliśmy do przypadkowej kolejności.


Drewniane puzzle Melissa&Doug - mamy je od dawna i od dawna dzieciaki je uwielbiają. S znowuż używał tylko części 11-20.


Magnetyczne zabawy z liczmanami - wspominałam o nich w poście o magnetyzmie. Mamy akurat 20 liczmanów, więc mogliśmy zliczać i przeliczać w kółko i na okrągło. A że zima trwa, często wykorzystywaliśmy nasz podświetlany stolik.



Karty z liczbami -naście (pomysł podpatrzony na blogu Do dzieci z pasją) - przygotowałam 9 kart z równaniami od 10+1= do 10+9=, na każdej z kart umieściłam 10 niebieskich kółek oraz 45 naklejek. Zadaniem S było doklejenie odpowiedniej liczby naklejek oraz zapisanie wyniku.

Z kartami pracowaliśmy kilka razy, ponieważ początkowo S zapisywał odpowiednio 31, 41, ..., 91. Początkowo też, ze względu na występujące wówczas jeszcze problemy z trzymaniem kredki, używaliśmy naklejek-cyfr. Na szczęście powoli S przechodzi na pisanie kredką/ołówkiem.





Niedawno zakupiłam wreszcie białą tablicę i okazała się strzałem w dziesiątkę - wiele tematów, które szły opornie albo nie szły wcale, ruszyło z kopyta dzięki pracy z tablicą właśnie. Zwykle siadam przy niej z którymś dzieckiem i ćwiczymy to, co akurat jest do ćwiczenia. Z S, w ramach tematu, ćwiczyliśmy poprawne zapisywanie cyfr oraz liczb. Czasem pisaliśmy same cyfry, czasem kładłam kolorowe perełki, a S miał zapisać odpowiednią liczbę.



***

Post powstał w ramach projektu Dziecko na Warsztat. Zapraszam do odwiedzenia pozostałych mam-blogerek biorących udział w zabawie:

Wokół dzieci Słowo mamy ED Montessori Karolowa mama Kreo Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przygód Bawimy się my 3 Biesy dwa Duśkowy świat Dzika jabłoń Elena po polsku Co robi Robcio Cały świat Karli Jej cały świat Tymoszko Igranie z Tosią Kawa z cukrem Laurowy świat Kreatywnie w domu Gagtki Trzy Gugusiowo Ciekawe dzieci Świat Tomskiego Ohana blog On ona i dzieciaki Nasza przygoda diy My home and my heart Konfabula Uszywki Zuzninkowej mamy Mama na pełen etat Scwytane chwile Dzwoneczkowy raj mamy Ogarniam wszechświat Kreatywna mama Mama Aga, sztuka i dzieciaki Mamuśka 24 Pomieszane z poplątanym Worldschool explorers Nasza edukacja domowa Pomysłowe smyki Z motylem na dłoni Zakręcony belfer Zabawy z Archimedesem Dziecko na warsztat

19 komentarzy:

  1. Jakieś śliczne koraliki do liczenia :-))
    Czekam z niecierpliwością na wpis o tablicy :-))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bedzie w tym tygodniu, musze ostatnie poprawki naniesc i zdjecia odpowiednie zrobic :)

      Usuń
  2. Tablice Seguina, dzięki za ten tutorial! Na pewno udłubię je za jakiś czas, bo to genialna pomoc! :D A dyndanie koralików mnie urzekło ;)
    W liczmany magnetyczne też muszę się w końcu zaopatrzyć. Mając podświetlany stolik, grzech nie mieć ich na półce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grzech ;-) Tablice Seguina sa naprawde przydatne, na szybko mozna je po prostu wydrukowac np.

      Usuń
  3. Naście to jest w sumie nasz temat na dziś. Misia wprawdzie liczy i dodaje w tym zakresie, ale mam wrażenie, że jeszcze nie do konca to czuje. Tablice Seguina chodza mi po głowie od jakiegoś czasu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje sie takie nic, ale warto to utrwalic. Zrozumienie -nascie bardzo pomaga w pozniejszych zagadnieniach matematycznych

      Usuń
  4. My tez w "nascie" jestesmy. Czekam na wpis o tablicy i lece czytac o Wasxym magnetyzmie. Mamy kilka magnetycznych pomocy, ale temat w sumie u nas martwy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wpis bedzie niedlugo :) Mozesz probowac co jakis czas wyjmowac pomoce, w pewnym momencie zaskocza

      Usuń
  5. Dla nas post - inspiracja na przyszłość! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. U mnie niestety takie dyndające zawieszki zaraz by się pogubily. A wyglądają interesująco. Stolika Ci zazdroszczę trochę szczerze mówiąc 😳

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak V byl troche mniejszy i przechodzil fascynacje koszem na smieci, zdarzalo mi sie (i to nie raz, nie dwa) przeszukiwac worki ze smieciami w poszukiwaniu perelek ;-)

      Usuń
  7. U mnie niestety takie dyndające zawieszki zaraz by się pogubily. A wyglądają interesująco. Stolika Ci zazdroszczę trochę szczerze mówiąc 😳

    OdpowiedzUsuń
  8. My ten zakres mamy już za sobą, bo Córa w drugiej klasie ale podoba mi się to jak podeszliście to tematu, ciekawe pomysły :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. My ten zakres mamy już za sobą, bo Córa w drugiej klasie ale podoba mi się to jak podeszliście to tematu, ciekawe pomysły :-)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajne te Wasze dyndacze. Ja się ciągle jeszcze wzbraniam, bo choć Kluska jest już wielką pannicą, ciągle ma tendencje, które mogą skończyć się połknięciem. Ale wyglądają super :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Perelki matematyczne to materialy dla starszych dzieci, takich juz niejedzacych wszystkiego, co tylko do reki wezma ;-)

      Usuń
  11. ten wieszak genialny! w ogóle cały warsztat jest świetny!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...