środa, 29 kwietnia 2015

Gdy dzieci tęsknią za tatą

Znowu to Gagatkom zrobiłam! Zabrałam ich od taty na kilkutygodniowy pobyt w Hiszpanii. Gagatki Hiszpanię kochają (a kto nie?!) i być tu uwielbiają. Niestety taki pobyt ma jedną WIEEEEELKĄ wadę - tata Gagatków nie może być z nami tak długo. I choć Gagatki mają na miejscu babcię i dziadka, dla których są całym światem i którzy dla Gagatków wszystko, chociaż mają wujka policjanta, który im w radiowozie syrenę pozwala włączać, a na dodatek ma dużo sił, żeby się z Gagatkami ciągle bawić, to jednak taty brak. A brak taty to duży BRAK.

"Jest mi smutno, bo taty tu z nami nie ma" wieczorami zwierza mi się N. V codziennie rano biegnie do okna, wali w nie piąstką i krzyczy 'Papa!'. Tak, jak zwykł się z tatą żegnać w domu. W swoim języku (niespełna dwulatka) składa też często zdanie "Papa nio", rozkładając ręce. S rzuca mimochodem kilka razy dziennie "Tata jest teraz w pracy", "Tata pewnie jest teraz w metrze", "Czy tata je teraz obiad?"

Za swoim tatą tęskni też mały Tomek, bohater książki "Tato!" Sveina Nyhusa. Książka ta już drugi raz pomaga Gagatkom uporać się z ich tęsknotą. Czytamy ją prawie codziennie. Czytamy o Tomku i rozmawiamy o Gagatkach.


Tomek siedzi wieczorem w swoim pokoju i rozmyśla o swoim tacie. O tym, jaki jest (odważny, silny, niczego się nie boi i ma sekretny tatuaż) i o tym, co by razem robili, gdyby tata z nim teraz był.




Bo taty przy Tomku nie ma. Nie jest powiedziane wprost dlaczego, więc książkę można dostosować do różnych sytuacji. Wg opisu z okładki jest to książka "dla tych wszystkich, którzy tęsknią za swoim tatą". Bo niezależnie od tego, czemu taty obok nie ma, dla dzieci będzie on zawsze wyidealizowanym superbohaterem, za którym bardzo bardzo tęsknią.


Tomek jest smutny. Gagatki też są czasem smutne. I historia Tomka pomaga im o ich własnym smutku i tęsknocie opowiadać.


Gagatki są w lepszej sytuacji niż Tomek. Ich tata żyje (choć nie jest to powiedziane wprost, to jednak głowę książkowego taty bardzo często zdobi aureola), można z nim porozmawiać na Skype, można mu wysłać pocztówkę, e-maila lub laurkę, a on odpisze, a laurkę schowa wśród swoich największych skarbów. No i tata już za kilka tygodni wróci do Gagatków, a książka wróci na półkę na kolejny rok.


I po prostu nie mogę o tym nie wspomnieć! Kiedy rok temu przeczytałam Gagatkom tę książkę po raz pierwszy, na koniec S (wówczas 3-letni) zapytał z lekkim niepokojem "A gdzie jest mama Tomka?". Tyle wyniósł z książki o tacie, że nie ma w niej mamy ;-)


----------

Z powodu zawirowań przedwyjazdowych zapomniałam Wam 2 tygodnie temu wspomnieć, że ruszyła druga edycja projektu "Przygody z książką", w ramach którego powstał mój dzisiejszy wpis. U Justyny, autorki Dzikiej Jabłoni, znajdziecie listę pozostałych uczestniczek projektu, do odwiedzenia których serdecznie Was zapraszam!!!

czwartek, 16 kwietnia 2015

Biedronki

Przez ostatnie tygodnie dużo uwagi poświęciliśmy biedronkom. Wszystko za sprawą małego gościa, który pojawił się u nas na początku marca - biedronki, której N nadała imię Kropki czarne. Kropki czarne została z nami przez kilka dni, najprawdopodobniej za wcześnie obudziła się z zimowego snu. Przez jakiś czas mieszkała na suficie pod oknem, gdy zrobiło się trochę cieplej, wybrała wolność.

Gość w dom, czyli Kropki czarne

Fascynacja trwała naprawdę długo! Poznaliśmy różne gatunki biedronek (karty do pobrania stąd), udało nam się zobaczyć 'w terenie' przedstawicieli aż trzech z nich - biedronkę azjatycką (arlekin), siedmiokropkę oraz gałecznika czteroplamka (choć tego ostatniego nie jestem pewna). Pozostałych będziemy jeszcze szukać.


Zgłębiliśmy cykl życia biedronek. W naturze udało nam się zaobserwować parę biedronek siedmiokropek załatwiającą biznes damsko-męski, będziemy jeszcze szukać jajeczek, larw i poczwarek. Póki co wsparliśmy się figurkami Safari oraz kartami (do pobrania stąd).







Na stronie Lapbook Lessons znalazłam również takie koło obrazujące cykl życia biedronki. Jedno przygotowałam sama jako wzór (i materiał na półkę), oprócz tego wydrukowałam po kopii dla N i S do samodzielnego przygotowania.


wykonanie S

Rozmowy nt. CŻ wsparliśmy różnymi kolorowankami (linki na końcu postu).


Pobawiliśmy się trochę biedronkową matematyką.

Dla N przygotowałam odejmowanie z biedronkami (opis zadania krok po kroku znajdziecie u Mamy Bliźniaczej). N odejmuje już całkiem sprawnie w pamięci, zadanie miało utrwalić jej zapis odejmowania bo tutaj jeszcze czasem się gubi.




Dla S przygotowałam zadania utrwalające liczby 1-10

Biedronki do liczenia kropek przygotowałam już 2 lata temu dla N (pisałam o nich tutaj). Tym razem dorobiłam jeszcze liście z numerami 1-10, na których mają "przysiąść" biedronki.



Cyfra na odwłoku stanowi obecnie kontrolę błędu. Pomysł z liściem zaczerpnęłam z któregoś polskiego bloga, niestety nie pamiętam teraz z którego.


Druga wersja liczenia kropek - tym razem z dodatkiem ćwiczeń na małą motorykę. Nieśmiertelne klamerki (do pobrania ze strony The Helpful Garden, link na dole postu)




Początki dodawania. Ponieważ S jeszcze nie pisze, przygotowałam dla niego cyfry-naklejki, żeby mógł nakleić wynik działań (karta do pobrania stąd).


Zrobiliśmy biedronki z papierowych talerzyków


Zainteresowanych odsyłam również do naszych innych biedronek, które przygotowaliśmy dwa lata temu na wiosenny plakat.


Oprócz tego wydrukowałam Gagatkom trochę kolorowanek z biedronkami, kart do wycinania, labiryntow itp. Wszystko, z czym Gagatki lubią ostatnio pracować.





Dla N samo wycinanie jest już za nudne.



Materiały do pobrania:

gatunki biedronek - karty do lekcji trójstopniowej
cykl życia biedronki


Darmowe materiały w sieci:

kolorowanki na Supercoloring
cykl życia biedronki na Montessori Print Shop
liczenie kropek - klamerki na The Helpful Garden
cykl życia biedronki - karty nomenklaturowe na The Helpful Garden
cykl życia biedronki - kolorowanka na Stuwaha Creations
ćwiczenie wycinania/grafomotoryczne na Itsy Bitsy Fun
wycinanka/kolorowanka na Making Learning Fun
ćwiczenie wycinania na Teachers Pay Teachers
pakiet z biedronka na Gift of Curiosity
biedronkowe materiały na Nature Detectives
biedronkowy lapbook Na Lapbook Lessons
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...