środa, 28 stycznia 2015

Pudełko, patyczki, guziki

Niedawno przygotowałam dla V pudełko z otworami do wrzucania/wkładania przedmiotów. Jest to pomoc inspirowana montessoriańskimi imbucare boxes. V opanował już pojedyncze sortery, radzi też sobie dobrze z jednym poczwórnym, najwyższa pora na nowe wyzwania i zajmowacze czasu.

Puszkę po jedzeniu obkleiłam niebieskim papierem, przedmioty do wrzucania staram się utrzymać w jednym lub zbliżonym kolorze. W pomocach Montessori duży nacisk kładziony jest na to, by były stonowane, przyjemne dla oka.

Niestety V nie umie jeszcze sam otworzyć pudełka, przez co po skończonym ćwiczeniu wymaga pomocy innych osób. Zdecydowanie lepsze są zabawki, z którymi dziecko może pracować zupełnie samodzielnie.

Pudełko jest jedno, raz na kilka dni wymieniam przykrywkę.

Duże guziki/żetony

Tak wygląda pomoc Nienhuisa


Tak wygląda nasza domowa podróbka



Patyczki z zestawu Spielgaben



Patyczki do lodów



środa, 21 stycznia 2015

DIY szorstkie tabliczki

A właściwie "tabliczki szorstkie i gładkie" oraz "pary szorstkich tabliczek". Wyobrażacie sobie taki tytuł postu? ;-)


Są to pomoce Montessori kształtujące zmysł dotyku. Tabliczki mają za zadanie uwrażliwić palce dziecka poprzez kontakt z powierzchniami gładkimi i szorstkimi. Przygotowują do późniejszej pracy z szorstkimi literami i cyframi. Przeznaczone są raczej dla młodszych dzieci (3+), przygotowałam je głównie z myślą o S (i przyszłościowo V), N w ogóle się nimi nie interesuje.

Do przygotowania tabliczek użyłam pianki plakatowej (z ang. foam board) oraz papieru ściernego pięciu różnych ziarnistości - od grubo- po drobnoziarniste (moje firmy 3m, zależało mi na w miarę spójnej kolorystyce).

Tabliczki szorstkie i gładkie

To zestaw trzech tabliczek, w których powierzchnie szorstkie przeplatają się z gładkimi.


Pierwsza tabliczka - połowa powierzchni jest szorstka, połowa gładka
Druga tabliczka - naprzemienne pasy szorstkie i gładkie
Tabliczka trzecia - stopniowanie szorstkości; pięć pasów o różnej ziarnistości

Przed pracą z szorstkimi tabliczkami (i literami/cyframi) dziecko powinno umyć ręce.

tabliczka 1

Kładziemy tabliczkę na macie przed dzieckiem, szorstką powierzchnią u góry, gładką u dołu. Delikatnie przejeżdżamy opuszkami palców po powierzchni szorstkiej (z lewa na prawo), a następnie po gładkiej. Dotykając papieru ściernego, mówimy "szorstkie". Kiedy dotykamy gładkiej pianki, mówimy "gładkie".

tabliczka 2

Prezentacja analogiczna do tabliczki pierwszej.

tabliczka 3

Tabliczkę ustawiamy tak, by najbardziej szorstki papier znajdował się na górze. Przesuwając palcami po kolejnych paskach mówimy odpowiednio "szorstkie", "mniej szorstkie" itd.

Wariacją pracy z tabliczkami jest poszukiwanie powierzchni gładkich i szorstkich w otoczeniu dziecka.

Pary szorstkich tabliczek

Pary szorstkich tabliczek powinny być wprowadzone po tabliczkach szorstkich/gładkich. Zestaw składa się z pięciu par tabliczek, każdej pokrytej papierem ściernym różnej grubości (te same, co przy trzeciej tabliczce szorstkiej/gładkiej).

Zadaniem dziecka jest dobranie tabliczek w pary, poprzez dotykanie i porównywanie ich szorstkości. Najlepiej, by dziecko wykonywało to zadanie z zasłoniętymi oczami, żeby rzeczywiście dobierało w pary używając zmysłu dotyku, a nie porównując kolory papieru ściernego. Ale cóż... Gagatki zasłoniętych oczu mieć nie lubią, a jak same zamykają to i tak co chwilę podglądają. M.in. dlatego warto poszukać papierów zbliżonych kolorystycznie, by te pary nie były oczywiste na pierwszy rzut oka.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...